راهبند ستونی یک ستون مستحکم فولادی می باشد که بصورت ثابت یا متحرک اتوماتیک یا دستی از زمین بالا آمده و از معبر ورودی در برابر تردد غیر مجاز محافظت می­نماید. این نوع راهبند  که به صورت استوانه­ ای یا مکعبی شکل می­ باشد در داخل زمین قرار می گیرد و با فشار دادن دکمه ریموت از سطح زمین خارج می‌شوند. راهبند بولارد یا ستونی به راحتی شکسته نمی ­شود و در مقابل خودرو مقاوم است. در واقع زمانی که مسائل امنیتی برای ما مهم باشد می بایست از راهبند ستونی استفاده کنیم.

 

 

 

جنس بولارد معمولا از نوع فولاد می ­باشد. نصب این نوع راهبند نسبت به بقیه راهبندها دشوار تر است و برای نصب آن به یک حفره ۱ تا ۲ متری در زیر زمین نیاز داریم.

راهبند ستونی  ضربه­ ای تا انرژی 2 میلیون ژول را تحمل می­ کند که این مقدار انرژی برابر است با انرژی برخورد یک کامیون به وزن تقریبی 7/5 تن و با سرعت تقریبی 80 کیلومتر بر ساعت به بولارد.

 

انواع راهبند ستونی

- راهبند ستونی یا بولارد معمولی

- راهبند ستونی یا بولارد ضدتروریستی

راهبندهای ستونی دارای دو دسته بندی اصلی می ­باشند که راهبندهای دسته اول به راهبندهای ستونی شهری نیز معروف هستند بیشتر برای محیط­ های مسکونی، اداری و تجاری که از لحاظ امنیتی زیاد مهم نیستند استفاده می شوند و راهبندهای دسته دوم یا راهبندهای ستونی ضدتروریستی برای محیط های نظامی و محیط ­هایی که از لحاظ امنیتی بسیار مهم می ­باشند مورد استفاده قرار می ­گیرند.

سیستم محرک راهبند ستونی

  • راهبند ستونی هیدرولیک

این گونه از راهبند شامل یک استوانه فولادی است که به کمک یک سیستم محرک خطی به سمت بالا و پایین حرکت می­ کند. در زیر پوسته این استوانه، مجموعه پمپ هیدرولیک و سیلندر قرار گرفته که حرکت سیلندر را با پمپاژ روغن امکان پذیر می­ کند. این نوع راهبند به دلیل تعداد تردد بالا، ایمنی مناسب، عمر زیاد و هزینه تعمیر و نگهداری مناسب، بیشتر مورد استفاده قرار می­ گیرد.

  • راهبند ستونی الکترومکانیک

در راهبند ستونی الکترومکانیک، نیروی لازم برای حرکت این نوع راهبند را یک موتور الکتریکی به استوانه متحرک منتقل می‌کند. این نوع بولارد سیکل کارکرد پایین ­تری نسبت به نوع هیدرولیک داشته و به لحاظ میزان تردد در ساعت، مقیاس کمتری نسبت به راهبندهای هیدرولیکی دارد، هزینه ­ی تعمیر و نگهداری آنها بالاست و عمر کمی نسبت به بولارد هیدرولیکی دارد، به همین علت امروزه کمتر از بولارد الکترومکانیک استفاده می‌شود.

شکل ظاهری راهبند ستونی

راهبند ستونی گرد

راهبند ستونی مکعبی

انواع تابلو فرمان

تابلو فرمان PLC

تابلو فرمان میکروپروسسوری

امکان استفاده همزمان راهبند ستونی و بازویی به منظور استفاده از راهبند ستونی در مواقع اضطراری 

امکان استفاده همزمان راهبند کفی و ستونی به منظور کاربردهای امنیتی مختلف 

امکان استفاده همزمان چند راهبند ستونی در کنار هم با حرکت هماهنگ یا مجزا 

امکان استفاده از سیستم تشخیص پلاک برای عبور خودروهای مجاز 

امکان استفاده از سیستم های کنترل تردد برای شناسایی خودروهای مجاز 

امکان استفاده از وسایل جانبی مانند چراغ راهنمایی و ریموت کنترل 

امکان طراحی و ساخت راهبند ستونی با قطر، ضخامت و ارتفاع های مختلف 

امکان تغییر سرعت عملکرد از یک تا شش ثانیه با توجه به ظرفیت سیستم تامین قدرت 

امکان ارائه راهبند ستونی در رنگ ها و جنس های مختلف 

امکان طراحی راهبند ستونی با مقاومت های مختلف برای انواع خودروهای سبک و سنگین 

امکان تعبیه چراغ LED روی بدنه راهبند