Previous slide
Next slide
پاناتین پارس

 طراحی و مهندسی

انواع راهبند بازویی (راهبند میله ای) ساخت ایران

الکترومکانیک با سرعت بالا

مکانیزم شکست بازو

هیدرولیک صنعتی 

الکترومکانیک پر‌تردد

نرده زیر بازو

نرده بالا و پایین بازو

راهبند بازویی 

یکی از انواع مهم راهبند برقی و شاید شناخته‌شده‌ترین آن‌ها، راهبند بازویی است که به آن میله‌ای نیز گفته می‌شود. این راه بند بازویی ، مسیر را به‌وسیله‌ی یک میله که به شکل عمودی حرکت می‌کند، باز و بسته کرده و اصلی‌ترین کاربرد آن در پارکینگ‌های عمومی است. ایست و بازرسی، کنترل‌های ترافیکی و کنترل عبور و مرور عابرین پیاده نیز از دیگر مصارف این نوع راهبند هستند. از نوع مکانیکی و دستی این راهبندها که بگذریم؛ عملکرد این تجهیزات به‌صورت اتوماتیک و در اساس برقی است؛ اما می‌توانند با دریافت دستور الکترومغناطیسی نیز عمل کنند. در ادامه نحوه‌ی عملکرد، انواع، مزایا و محدودیت‌ها و نکات مهم خرید این محصول را معرفی می‌کنیم.

_

نحوه عملکرد راه بند بازویی

برای درک نحوه عملکرد انواع راهبند بازوییBarrier automation” ، بهتر است ابتدا اجزاء تشکیل‌دهنده‌ی اصلی این تجهیزات را بشناسیم که عبارتند از:

 • موتور
 • برد فرمان الکتریکی
 • میله
 • سیستم حرکتی شامل گیربکس، اهرم‌ها، یراق‌آلات و فنرها

برد فرمان الکتریکی، وظیفه‌ی دریافت و ارسال پیام الکتریکی را بر عهده دارد. پیامی که حاوی دستور باز یا بسته شدن گیت یا راهبند است. این برد، سپس ای پیام را به موتور راهبند ارسال کرده و موتور نیز با چرخش قطعات خود، نیروی الکتریکی را با به‌حرکت درآوردن سیستم محرکه به نیروی مکانیکی یا حرکتی تبدیل می‌کند. سیستم محرکه نیز طی مکانیسمی، نیروی نهایی را به میله منتقل کرده و آن را در جهت موردنظر حرکت می‌دهد.

راه بند بازویی
راه بند بازویی

راه بند بازویی شرکت طراحی و مهندسی پاناتین پارس، قابلیت ساپورت تردد نامحدود، جایگزین مناسب به جای راهبندهای بازویی دستی ، نصب باتری UPS در مدل های 24 ولت ، تابلو فرمان هوشمند ، سنسور هوشمند تشخیص برخورد با مانع است. راهبند بازویی پاناتین پارس با افتخار تولید ایران است و کیفیت و استاندارد راه بند های بازویی شرکت ما مانند نمونه های بین المللی است.

_

ارسال دستور حرکت راه بند بازویی

یکی از ‌مهم‌ترین نکات و موارد تفاوت انواع راه بند بازویی در نحوه‌ی دریافت دستور حرکت است. به‌طورکلی برای این منظور چند روش اصلی زیر وجود دارد:

 • دکمه‌ی تعبیه‌شده در مسیر سیستم برق دستگاه
 • ارسال دستور الکترومغناطیسی با استفاده از ریموت‌کنترل
 • سیستم RFID شامل تگ و ریدر (Reader)
 • آشکارساز یا سنسور
 • دسترسی شخص ثالث مانند سیستم‌های هوشمند

 

راهبند اتوماتیک بازویی
راهبند اتوماتیک بازویی

در‌صورتی‌که راهبند برقی قرار است که با ریموت‌کنترل باز شود باید سنسور گیرنده‌ی آن نیز بر روی دستگاه نصب شود. یکی از پیشرفته‌ترین روش‌های استفاده از راه بند بازویی نیز تعبیه‌ی سیستم RFID بر روی آن است. به‌این‌ترتیب خودرویی که تگ RFID روی آن نصب شده با نزدیک‌شدن به راهبند میله ای ، دستور حرکتی را برای آن به‌صورت خودکار صادر کرده و بدون نیاز به توقف از آن عبور می‌کند.

سنسورهای دیگر مانند سنسورهای مادون‌قرمز، وزنی و حرکتی نیز می‌توانند روی راه بند بازویی نصب شوند تا عملکرد آن‌ها سریع‌تر و خودکارتر شود. منظور از دسترسی شخص ثالث نیز ارسال دستور حرکت با استفاده از اپلیکیشن‌های تجهیزات هوشمند مجهز به IOT‌ است. با استفاده از آن‌ها حتی درصورت عدم حضور در محل نیز می‌توانید راهبند را باز و بسته کنید.

_

انواع راهبند بازویی

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

_

راه بند بازویی الکترومکانیکی

شناخته‌شده‌ترین راهبند میله‌ای ، نوع الکترومکانیکی آن است. در این راهبند، انرژی الکتریکی مستقیما به‌وسیله‌ی موتور به انرژی حرکتی تبدیل می‌شود. مکانیسم راهبند اتوماتیک بازویی الکترومکانیکی و بخش‌های آن، همانی است که در بخش‌های گذشته ذکر کردیم. قیمت راه بند بازویی الکترومکانیکی نسبت به دیگر راهبندها با مکانیسم‌های پیچیده‌تر ارزان‌تر است. با‌این‌حال، می‌توان گفت که اتلاف انرژی نیز در این راهبند بیشتر بوده و قدرت آن پایین‌تر است.

در مجموع مکانیسم الکترومکانیکی در طراحی راهبند های با اندازه‌ی کوچک و متوسط با وزن نه‌چندان‌زیاد استفاده می‌شود. شرکت پاناتین پارس نیز این محصول را در اندازه‌های مختلف تولید می‌کند. 

_

راه بند بازویی هیدرولیکی

مکانیسم هیدرولیکی، دیگر مکانیسم مهمی است که در طراحی راه بند میله‌ای به‌کار می‌رود. این نوع راهبند، علاوه بر تجهیزات و قسمت‌های معمول، شامل بخش‌های اضافه‌تر پمپ، روغن و سیلندر است. با دریافت دستور حرکت به هریک از شکل‌های گفته‌شده، موتور، دستور پمپاژ روغن از پمپ به داخل سیلندرها را صادر می‌کند. سیلندرها نیز نیروی هیدرولیکی را با استفاده از روغن، در جهات مناسب با حداقل اتلاف به شفت‌ها و بخش‌های مکانیکی انتقال می‌دهند. مزایای این سیستم نسبت به راه بند بازویی الکترومکانیکی عبارتند از:

 • استهلاک کمتر قطعات
 • کاهش سروصدا
 • تشدید نیرو و قدرت بیشتر
 • انتقال نیروی هدفمند با حداقل اتلاف
 • سرعت بالاتر

همه‌ی این مزایا سبب شده‌اند که سیستم هیدرولیکی در طراحی انواع راهبند بازویی بزرگ و سنگین کاربرد پیدا کند. شرکت پاناتین پارس این محصول را با به‌کارگیری تکنولوژی روز و قطعات باکیفیت تولید می‌کند.

راه بند بازویی
راه بند بازویی
_

راه بند بازو شکسته

همانطورکه در مقدمه گفتیم، ‌مهم‌ترین کاربرد راه بند بازویی در پارکینگ یا به‌طورکلی، مکان‌های سرپوشیده است. اما ارتفاع بسیاری از این مکان‌ها کوتاه‌تر از طول بازوی راهبند است. در اینجا لازم به ذکر است که میله‌ی این راهبند عمدتا به طول دو تا ۶ متر است. برای فضاهایی که با محدودیت در ارتفاع مواجه هستند، نصب راه بند بازو شکسته یا تاشو که در اصطلاح بین‌المللی صنعت به آن Folding گفته می‌شود بهترین راه‌کار است.

میله‌ی راه بند بازو شکسته ، هنگام باز کردن مسیر با رسیدن به ارتفاع و زاویه‌ای مشخص، از وسط خم شده یا می‌شکند. به‌این‌ترتیب این امکان فراهم می‌شود که راه‌بندی به طول زیاد بتواند همچنان در مکانی سربسته با ارتفاع محدود بالا برود و عبور و مرور را کنترل کند. زاویه‌ی شکستگی میله‌ی این راهبند نیز می‌تواند متفاوت باشد؛ اما دو زاویه‌ی ۴۵ و ۹۰ درجه، معمول‌تر هستند. میله راه بند بازو شکسته در مسیر بازگشت از همان نقطه، شکسته و صاف می‌شود. برای طراحی چنین مکانیسمی، طبیعتا به یراق‌آلات و قطعات اضافه‌تری نیاز است.  

راه بند بازو شکسته
راه بند بازو شکسته
_

راه بند بازویی تلسکوپی

در مواقعی شاید نیاز باشد که طول میله‌ی راهبند در اوقات مختلف روز تغییر کند. سازوکار ابداع‌شده برای این شرایط، راهبند بازویی تلسکوپی است. میله‌ی این راهبند، این قابلیت را دارد که مانند تلسکوپ، افزایش و کاهش طول داشته باشد. برای این منظور بدنه‌ی میله، چند‌تکه ساخته‌شده که نیاز به استفاده از یراق‌آلات و اتصالات بیشتر را ایجاب می‌کند. عرض میله نیز در بازترین حالت از ابتدا تا انتهای آن افزایش پیدا می‌کند.

_

مزایای نصب راه بند بازویی

نظم‌بخشی به فضا، ایجاد امنیت هنگام عبور و مرور، جلوگیری از ورود افراد و خودروهای غیرمجاز یا خارج از ظرفیت از اصلی‌ترین مزایای انواع راهبند بازویی هستند. کاربردهای دیگر این تجهیزات مانند ایست و بازرسی نیز مزایای ترافیکی و امنیتی خاص خودشان را دارند. اما مزایای نصب راه بند بازویی نسبت به دیگر انواع راهبند چیست؟ در ادامه به این سوال به همراه محدودیت‌های این تجهیزات پاسخ می‌دهیم.

سرعت عملکرد بالا

_

راه بند بازویی یکی از سریع ترین انواع راهبند است. همین مزیت آن را تبدیل به بهترین گزینه برای نصب در محل‌های پررفت‌وآمد مانند پارکینگ عمومی کرده است. متوسط سرعت عملکرد این راهبند، سه ثانیه است که البته در بسیاری از راه‌بندها قابلیت تنظیم دارد.

قیمت مناسب

_

قیمت راه بند بازویی نسبت به دیگر انواع راهبند بولارد و راهبند ضد تروریستی مناسب‌تر است. با صرف هزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه می‌توانید بهترین نوع راهبند بازویی با مکانیسم هیدرولیکی را تهیه کرده و بقیه بودجه خود را صرف تجهیز آن به انواع سنسور و تجهیزات الکترونیکی کنید.

امکان همگام سازی بالا با سیستم های هوشمند

_

بدنه‌ی راه بند بازویی برای نصب انواع سنسور، کارت‌خوان و دوربین مداربسته ایده‌آل است. این راهبند را می‌توانید به سیستم RFID یا اکسس‌کنترل نیز مجهز کرده و عملکرد آن را بیش‌ازپیش سریع و اتوماتیک کنید. امکان نصب پلاک‌خوان برای نظارت بر عبور و مرور خودروها نیز بر روی این راهبند به‌آسانی وجود دارد.

عدم مقاومت در برابر ضربه، حمله و باد

_

میله‌ی راه بند بازویی مقاومت چندانی در برابر ضربات نسبتا شدید ندارد. به همین دلیل یکی از ‌مهم‌ترین دلایل نیاز مصرف‌کننده‌ها به تعمیرات آن ناشی از برخورد ناخواسته‌ی خودروهاست. اگر احتمال وقوع حملات تروریستی و خرابکارانه‌ی عمدی در محل بالاست، بهتر است دیگر انواع راهبند را بررسی کنید. این واقعیت در مورد تکان‌های شدید ناشی از باد و طوفان نیز صادق است. این تکان‌ها ممکن است سبب خروج قطعات از تنظیم یا اعوجاج میله‌ی راهبند شوند.

_

راهنمای خرید راهبند بازویی

هنگام خرید راه بند بازویی باید به شاخص‌های متعددی توجه داشته باشید که در ادامه هریک را شرح می‌دهیم.

جنس بدنه و کیفیت متریال

بسته به محلی که قصد نصب راه بند را دارید، باید به جنس بدنه و مقاومت آن در برابر عوامل محیطی و مخرب توجه کنید. ‌مهم‌ترین این عوامل، شامل رطوبت، مواد شیمیایی خورنده، گردوغبار و ضربه هستند. برای این منظور به استاندارد راهبند توجه کنید. به‌عنوان مثال استاندارد IP54 نشان‌دهنده‌ی مقاومت در برابر رطوبت بوده و استاندارد IP55، علاوه بر رطوبت، مقاومت در برابر گردوغبار را نیز در بر می‌گیرد.

امکانات راهبند بازویی

راهبند بازویی را با توجه به نیازها و محدودیت‌های خود خریداری کنید. اگر طول ورودی و خروجی و رفت‌و‌آمد از آن زیاد است راهبند هیدرولیکی گزینه‌ی بهتری خواهد بود. هرچند که قیمت راه بند بازویی الکترومکانیکی ارزان‌تر است. امکان حرکت تماما مکانیکی یا مجهزبودن به منبع تغذیه‌ی به‌خصوص از نوع UPS از دیگر امکانات موردنیاز احتمالی شما خواهند بود.

اعتبار برند و فروشنده

توصیه می‌شود راه بند بازویی را از برندی معتبر با ضمانت‌نامه‌ی اصلی که از قطعات باکیفیت در تولیدات خود استفاده می‌کند خریداری کنید. برای این منظور درخصوص برند قطعات تحقیق کرده و کیفیت و جزئیات خدمات پس از فروشش را بررسی کنید.

شرکت پاناتین پارس، یکی از برترین تولیدکننده‌های انواع راهبند بازویی در کشور ماست. این شرکت قطعات خود را از برندهای اروپایی تامین کرده و در خط تولیدش از نیروی انسانی متخصص و فناوری‌های پیشرفته استفاده می‌کند. قیمت مقرون‌به‌صرفه، گستردگی خدمات پس از فروش و امکان طراحی اختصاصی با توجه به نیازهای شما از مزایای خرید راه بند بازویی از این شرکت هستند.

_

پروژه های اجرا شده

برخی از پروژه های راهبند بازویی انجام شده‌ی شرکت پاناتین پارس 

سفارش راهبند بازویی پاناتین پارس

برای اینکه سفارش خود را به دست متخصصین شرکت پاناتین پارس برسانید، کافی است با شماره 02188804646 تماس بگیرید تا کارشناسان ما اطلاعات مورد نیاز را در زمینه انواع راهبند با شما به اشتراک بگذارند. 

خدمات پس از فروش

محصولات شرکت پاناتین پارس بخصوص راهبند بازویی دارای گارانتی و ضمانت کالا هستند. شما می توانید برای اطلاع از مدت زمان گارانتی راهبند بازویی و خدمات پس از فروش آنها و همچنین تعمیر راهبند برقی با شماره های درج شده تماس بگیرید.

برای درخواست مشاوره با ما در ارتباط باشید.

3/5 (1 نظر)