Previous slide
Next slide
پاناتین پارس

 طراحی و مهندسی

مقاومت ترین انواع راهبند ضد انتحاری (راهبند ضد تروریستی) ساخت ایران

راهبند های ضد تروریستی عمیق

راهبند های ضد تروریستی نیمه عمیق

راهبند های ضد تروریستی رو سطحی

راهبند های ضد تروریستی تیغه‌ای

راهبند یکی از تجهیزات مهم برای ایجاد امنیت و نظم در عبورومرور وسایل نقلیه است. یکی از خاص‌ترین انواع این تجهیزات، راهبند ضد انتحاری است که از آن با عناوین دیگری مانند راهبند دفنی ، نظامی، امنیتی، زمینی، کف خواب یا راهبند ضد تروریستی نیز یاد می‌شود. کارکرد و هدف از نصب این راهبند از نامش مشخص است.

برخلاف راهبندهای معمول میله‌ای یا راهبند ستونی بولارد که بیشتر کارکرد ترافیکی و کنترلی دارند، راهبند ضد انتحاری بیشتر به‌منظور محافظت از محل در برابر عملیات تروریستی یا هرگونه عملیات خرابکارانه دیگری استفاده شده و نصب آن عمدتا با دفن در زمین همراه است.

به دلیل حساسیت انواع راهبند امنیتی و لزوم کارکرد بی‌نقص آن‌ها در شرایط اضطراری، لازم است که این محصول را تنها از شرکت‌های معتبر با ضمانت کیفیت قطعات و نصب تهیه کنید. پاناتین پارس، یکی از مراکز تخصصی طراحی، تولید و نصب انواع راهبند دفنی در کشور ماست که در تولید محصولات خود از قطعات برندهای برتر اروپایی و استانداردهای روز دنیا استفاده می‌کند. در ادامه، مکانیسم عملکرد و انواع راهبند دفنی را معرفی می‌کنیم.  

راهبند ضد انتحاری
راهبند ضد انتحاری
_

نحوه عملکرد راهبند ضد انتحاری

دستور باز و بسته شدن راهبند دفنی به‌صورت الکتریکی از طریق کلید یا دکمه‌ی برق، سنسور نصب‌شده روی خود راهبند یا کنترل از راه دور صادر می‌شود. پس‌ازآن، موتور قدرتمند راهبند، سیستم هیدرولیکی آن را به‌کار انداخته و درنهایت راهبند را از زیر زمین به روی آن منتقل و مانع لازم را ایجاد می‌کند. بیشتر راهبند ضد تروریستیCounter Terrorism Barriers از نوع دفنی هستند. در عمق محل حفاری‌شده، تجهیزات راهبند مانند موتور و پایه‌ی متحرک آن مستقر می‌شوند.

مکانیسم هیدرولیکی راهبند دفنی

مکانیسم هیدرولیکی در ساخت بسیاری از انواع راهبند دفنی انتحاری ، یک ضرورت است. درحالی‌که بسیاری از راهبندهای معمولی با مکانیسم الکترومکانیکی نیز به‌خوبی کار می‌کنند اما راهبند ضد تروریستی معمولا وزن بالایی داشته و درعین‌حال به دلیل خطرات امنیتی باید سریعا باز شود. سیستم هیدرولیکی “راهبند هیدرولیک” به‌خوبی می‌تواند این انتظارات را برآورده کرده و همچنین مزایای زیر را به دنبال داشته باشد:

 • کاهش فشار به موتور
 • کاهش استهلاک قطعات و هزینه‌های بعدی ناشی از خرابی و ساییدگی آن‌ها
 • کاهش سروصدای راهبند هنگام حرکت
 • نرمی عملکرد راهبند
 • توزیع نیروی بهینه و کاهش مصرف انرژی موتور

علاوه بر عملکرد برقی، بسیاری از انواع راهبند امنیتی دفنی ، قابلیت حرکت تماما دستی را نیز دارند. سیستم محرکه‌ی چنین راهبندهایی همچنان هیدرولیک است؛ چراکه اساسا نیروی دست نمی‌تواند به‌صورت صرفا مکانیکی صفحه‌ی راهبند را به حرکت دربیاورد. امکان حرکت دستی، هنگام قطعی برق، خرابی یا اتمام منبع تغذیه، ضروری خواهد بود.

هوشمندسازی راهبند امنیتی

انواع راهبند امنیتی را می‌توان با سنسورها و سیستم‌های هوشمند همراه کرد. نمونه‌هایی از این سیستم‌ها شامل پلاک‌خوان و RFID هستند. سیستم پلاک‌خوان توسط نهادهای کنترل ترافیک و امنیتی برای شناسایی مشخصات خودروهای عبوری استفاده می‌شود. سیستم RFID نیز به‌طور خودکار، اجازه‌ی عبور خودروهای مجاز مجهز به به تگ RFID را می‌دهد. این سیستم در دو نوع دوربرد یا کوتاه‌برد تولید شده و عبورومرور خودروهای مجاز را سریع‌تر می‌کند.

دیگر سیستم‌های قابل‌نصب روی راهبند ضد انتحاری شامل کنترل تردد پارکینگ، سیستم جمع‌آوری عوارض (OGS)، سیستم اسکن زیر خودرو و سیستم‌های هوشمندسازی اینترنتی مجهز به IoT هستند. نصب چراغ راهنما روی قسمت‌های بیرون از زمین راهبند یا در کنار آن نیز مرسوم است و سبب کنترل بهتر ترافیک ورودی به محل خواهد شد.

ذکر این نکته نیز ضروری است در نصب انواع راهبند نظامی از نوارهای رنگی یا شبرنگ نیز استفاده می‌شود. این نوارها عمدتا به رنگ زرد هستند و به‌ویژه در طول شب، هشداری بصری به خودروهای نزدیک‌شونده ارسال می‌کنند. نصب نوارهای قرمزرنگ نیز روی راهبند ضد تروریستی مرسوم است. این رنگ به‌ویژه در مناطق برفی می‌تواند سبب نمایان شدن راهبند از فاصله‌ی دور شود. برای رنگ و پوشش راهبند ضد انتحاری نیز عمدتا از پوشش الکترواستاتیک استفاده می‌شود.

_

کاربرد راهبند ضد انتحاری

به‌طورکلی هر سازمان، ساختمان و منطقه‌ای که در آن نگرانی‌های امنیتی وجود دارد، می‌تواند مصرف‌کننده‌ی راهبند ضد تروریستی باشد. در‌این‌میان، برخی مکان‌ها سازمان‌ها از بقیه مهم‌تر بوده و در آن‌ها حتما راهبندهای امنیتی را مشاهده خواهیم کرد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

۱
_

۱

محوطه‌های نظامی و تسلیحاتی مانند پادگان‌ها

۲
_

۲

بانک‌ها

۳
_

۳

محوطه‌ی مراکز سیاسی، استراتژیک و امنیتی

۴
_

۴

تاسیسات و ساختمان‌های دولتی مانند وزارتخانه‌ها

۵
_

۵

فرودگاه‌ها و بنادر

۶
_

۶

سفارت‌خانه‌ها

۷
_

۷

پالایشگاه‌ها و صنایع پتروشیمی

۸
_

۸

محل برگزاری رزمایش‌ها

۹
_

۹

مراکز نگهداری از اشیا و دارایی‌های گران‌قیمت مانند انبارهای شمش طلا و موزه‌ها

۱۰
_

۱۰

محوطه‌ی سدها، تصفیه‌خانه‌ها و نیروگاه‌ها به‌ویژه نیروگاه‌های هسته‌ای

۱۱
_

۱۱

مناطق حساس و مهم جاده‌ها با اهداف جلوگیری از حملات تروریستی، ایست و بازرسی، یک‌طرفه‌کردن موقتی خیابان، جلوگیری از ورود به خیابان یک‌طرفه و غیره

_

راهبند ضد تروریستی عمیق

عمق حفاری زمین برای نصب راهبند ضد انتحاری ، یکی از معیارهای دسته‌بندی آن محسوب می‌شود. هرچه این عمق بیشتر باشد، مقاومت سازه در برابر برخوردهای شدید افزایش پیدا می‌کند. عمق حفاری راهبند دفنی عمیق از ۶۰ تا معمولا ۱۵۰ سانتی‌متر خواهد بود. ارتفاع این محصول پاناتین پارس در حالت باز، یعنی زمانی که از منطقه محافظت می‌کند، بین ۴۰ تا ۸۰ سانتی‌متر متفاوت است که بسته به نیاز شما طراحی و تولید می‌شود.

راهبند ضد تروریستی به‌طورمعمول یک مقطع فولادی از یک کره است که در حالت باز از قسمت منحنی خود مسیر را سد یا بلاک می‌کند. به همین دلیل نیز در زبان بین‌المللی صنعت به آن Road Blocker می‌گویند. اصطلاحی که کمتر برای راهبندهای معمولی دیگر به‌کار می‌رود.

راهبند ضد انتحاری عمیق پاناتین پارس به‌خوبی به ضربات سنگین ناشی از خودروهای مهاجم با سرعت بالا مقاومت بوده و در این زمینه از استاندارد PAS 68 برخوردار است. در قسمت سه‌بعدی متحرک این راهبند از سازه‌ی خرپایی استفاده شده و سرعت آن نیز قابل‌تنظیم و سفارشی‌سازی مطابق با نیاز مشتری است.

راهبند نظامی
راهبند نظامی
_

راهبند ضد انتحاری نیمه عمیق

در بسیاری از مکان‌ها امکان حفاری عمیق وجود ندارد. بهترین راهبند ضد تروریستی برای چنین مکان‌هایی، نوع نیمه‌عمیق است. پایه‌ی این راهبند همچنان در داخل زمین مدفون و نصب شده؛ اما عمق آن بین ۲۵ تا ۶۰ سانتی‌متر خواهد بود. کاهش عمق به افزایش ارتفاع این راهبند کمک کرده است به‌طوری‌که امکان ساخت آن‌ها تا ارتفاع ۱۵۰ سانتی‌متر در حالت باز نیز وجود دارد.

جنس، مکانیسم عملکرد، استانداردهای مقاومتی و شکل نسبی راهبند امنیتی نیمه‌عمیق مشابه راهبند عمیق بوده و سرعت عملکرد آن نیز قابلیت سفارشی‌سازی و تنظیم دارد. سطح راهبند دفنی در حالت بسته کاملا هم‌سطح صفحه‌ی فولادی متصل به زمین اطراف آن است.

لازم به ذکر است که شکل صفحه‌ی انواع راهبند عمیق و نیمه‌عمیق ضد تروریستی می‌تواند مسطح، محدب، نیزه‌دار یا شامل پروفیل‌های جداگانه باشد. نوع نیزه‌دار این راهبند امنیت بسیار بیشتری داشته و خسارات سنگین‌تری به خودروی مهاجم وارد می‌کند. قیمت راهبند دفنی ضد انتحاری عمیق نیزه‌دار نسبت به بقیه‌ی انواع با فرض مشابهت دیگر ویژگی‌ها گران‌تر است.

راهبند امنیتی نیمه عمیق
راهبند امنیتی نیمه عمیق
_

راهبند ضد انتحاری تیغه ای

یکی از بازدارنده‌ترین انواع راهبند دفنی نوع تیغه‌ای آن است. این راهبند در حالت باز به شکل یک تیغه‌ی نیزه‌دار با زاویه‌ی مورب است. نیزه‌ای این راهبند، وظیفه‌ی پنچرکردن لاستیک خودروی مهاجم با ضریب اطمینان بالا را دارند. هرچه ضخامت تیغه‌ها بیشتر باشد قدرت و سرعت بازدارندگی راهبند نیز افزایش خواهد یافت. شرکت پاناتین پارس این راهبند را در انواع مختلف با ارتفاع ۲۰ تا ۵۰ سانتی‌متر و ضخامت ۱۰ تا ۳۰ سانتی‌متر تولید می‌کند. شکل تیغه‌ها نیز می‌تواند متنوع از ساده تا چندپر، مورب، شاخه‌ای و یا اشکال موردنظر شما به‌عنوان مصرف کننده باشد. انواع کوتاه این راهبند، تنها قابلیت پنچرکنندگی داشته و اما انواع بلندتر آن تا حدی متوقف‌کننده نیز هستند.

مانند راهبندهای عمیق و نیمه‌عمیق شاسی راهبند ضد انتحاری تیغه‌ای نیز در زمین دفن می‌شود. قسمت بازدارنده تیغه دار نیز در حالت بسته، یعنی زمانی که عبورومرور می‌تواند انجام شود، در شیارهای تعبیه‌شده‌ی در آن که هم‌سطح صفحه‌ی شاسی هستند قرار می‌گیرد.

از مزایای راهبند ضد انتحاری تیغه‌ای نسبت به انواع عمیق و نیمه‌عمیق می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وزن کمتر و درنتیجه کاهش فشار به موتور
 • سرعت عملکرد بالا
 • قیمت پایین‌تر به دلیل کاهش وزن سازه و مواد اولیه به‌کاررفته در آن
انواع راهبند دفنی انتحاری
انواع راهبند دفنی انتحاری

بااین‌حال مقاومت کمتر این راهبند در برابر فشار و بازدارندگی پایین‌تر آن در برابر خودروهای بسیار سنگین از نقاط ضعفش نسبت به راهبندهای قبلی محسوب می‌شوند. جنس، مکانیسم، روش‌های ارسال دستور حرکت نیز در این راهبند مشابه دیگر انواع راهبند است.

لازم به ذکر است خروج از راهبند نیزه‌ای در حالت خوابیده میسر است؛ اما ورود از روی آن، سبب آسیب جدی به لاستیک‌ها و حتی ترکیدگی و پنچری آن‌ها خواهد شد. بنابراین این راهبند اساسا یک راهبند مناسب برای یک طرفه‌سازی یا خروج است و درصورت استفاده از آن، باید ورودی متفاوتی برای منطقه درنظر گرفت. به این راهبند، پنچرکننده و در زبان بین‌المللی صنعت، Tyre Killer گفته می‌شود.

_

راهبند ضد انتحاری روسطحی

در همه‌ی مکان‌ها امکان حفاری زمین و قراردادن پایه‌ی فونداسیون راهبند ضد انتحاری در عمق وجود ندارد. درصورت وجود چنین محدودیتی، راه‌کار اصلی نصب راهبند ضد تروریستی روسطحی است. پایه‌ی فونداسیون این راهبند، همان صفحه‌‌ی زیرین متصل به زمین آن است. موتور محرکه و تجهیزات آن نیز در جعبه‌ای در کنار راهبند و بیرون از زمین قرار داده‌اند. بخش مانع یا ضربه‌گیر راهبند نیز یک صفحه‌ی عمدتا مستطیلی قطور فولادی است که می‌تواند به نیزه یا راه‌کارهای بازدارنده‌ی دیگر نیز مسلح شود. هرچه قطر صفحه‌ی بازدارنده بیشتر باشد، مقاومت آن در برابر ضربه نیز بیشتر خواهد بود.

از مزایای راهبند امنیتی روسطحی می‌توان به امکان جابجایی آسان‌تر آن اشاره کرد. ویژگی‌ای که سبب شده است این محصول برای برگزاری رزمایش‌ها و گردهمایی‌های نظامی کاربرد گسترده‌ای داشته باشد. شرکت پاناتین پارس این راهبند را با ارتفاع‌های متفاوت از ۴۰ تا ۱۰۰ سانتی‌متر تولید می‌کند.

قیمت راهبند دفنی
قیمت راهبند دفنی
_

پروژه های اجرا شده 

برخی از پروژه های راهبند‌ های برقی انجام شده‌ی شرکت پاناتین پارس 

_

نکات مهم خرید راهبند ضد انتحاری

 

هنگام خرید راهبند ضد انتحاری ، نکات و معیارهای مهمی را باید درنظر داشته باشید که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

شاخص های فیزیکی راهبند دفنی

هنگام بررسی گزینه‌های خود برای خرید یا سفارش راهبند ضد تروریستی، باید درخصوص شاخص‌های فیزیکی زیر اطلاعات دقیقی به دست بیاورید:

 • مقاومت استاتیکی راهبند؛ که عبارت است از نیرویی که بر هر قسمت از سیستم استاتیکی راهبند و سازه‌ی آن وارد شده و تعیین‌کننده‌ی کیفیت عکس‌العمل سازه است.
 • مقاومت دینامیکی راهبند؛ که تعیین‌کننده‌ی مقاومت راهبند در برابر تغییر سرعت و نیروهای الاستیک است. این شاخص به سختی و اینرسی سازه بستگی دارد.
 • مقاومت فشاری (مقاومت در برابر بار) راهبند؛ که تعیین‌کننده‌ی نقطه‌ی شکست قسمت ضربه‌گیر در برابر نیروهای فشاری و برشی است و به آن، تنش حد خستگی یا استحکام خستگی نیز گفته می‌شود.

نکته‌ی مهم این است که این مقادیر به ازای ساختار، قطر و ابعاد قسمت ضربه‌گیر و جنس راهبند ضد انتحاری تغییر می‌کنند. بنابراین لازم است که تولیدکننده، مقادیر دقیق این شاخص‌ها را در مورد راهبند سفارشی شما محاسبه کرده و در اختیارتان قرار دهد.

فولاد غیرآلیاژی S235J2 از مقاوم‌ترین و پرمصرف‌ترین متریال در ساخت راهبند ضد تروریستی است. نوع اتصالات راهبند و کیفیت یراق‌آلات آن نیز در کمیت این شاخص‌ها موثر هستند. به‌عنوان مثال، لولاهای سه‌مفصلی عملکرد بسیار بهتری نسبت به لولاهای معمولی دارند.

اما مهم‌تر از عددی که به ازای هریک از این شاخص‌های فیزیکی به‌دست می‌آورید، تعبیر درست معنی آن است. به‌عبارت‌دیگر باید بدانید که هر عدد، نشان‌دهنده‌ی چه میزان مقاومت است. شرکت سازنده باید با توجه به نیاز شما، بازه‌ی لازم برای هریک از این شاخص‌ها را محاسبه کرده و راهبند را مطابق با آن بسازد. به‌عنوان مثال قطعا راهبندی که از آن انتظار می‌رود در برابر حمله‌ی خودروی سنگین مقاومت کند، در مقایسه با راهبندی که هدفش جلوگیری از حمله توسط خودروهای سواری معمولی است باید اعداد بالاتری در این شاخص‌ها داشته باشد.

قابلیت جداسازی بدنه ضربه پذیر از شاسی

راهبند ضد انتحاری به‌طور مدام در برابر انواع آسیب‌ها قرار دارد. از آسیب‌های جدی بر اثر برخوردهای سنگین تا شرایط محیطی مانند رطوبت و خوردگی یا از خارج‌شدن تنظیمات، همگی سبب خرابی و نیاز این تجهیزات به تعمیر می‌شوند. بنابراین بسیار مهم است که بتوانید قسمت ضربه‌گیر راهبند را از شاسی و پایه‌ی آن جدا کرده و برای تعمیرات ارسال کنید. درغیر‌این‌صورت پروسه‌ی تعمیرات طولانی‌تر و دشوارتر و هزینه‌های مربوط به حمل‌و‌نقل افزایش خواهد یافت.

تعداد سیکل کارکرد

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که هنگام خرید راهبند ضد انتحاری باید به آن توجه کنید، متوسط تعداد سیکل‌هایی است که راهبند بین هر مرتبه تعمیر و سرویس می‌تواند طی کند. به‌عبارت ساده‌تر، این عدد نشان می‌دهد که تا تعمیر یا سرویس بعدی چند بار دیگر می‌توانید از راهبند استفاده کنید. تعداد سیکل‌ها معمولا زیاد و بیش از میلیون است. اطلاع از این موضوع، سبب سرویس به‌موقع راهبند پیش از خرابی آن در مواقع حساس می‌شود.

استانداردهای حفاظتی

استانداردهای حفاظتی، میزان مقاومت کل سازه را در برابر عوامل مخرب نشان می‌دهند. مهم‌ترین این عوامل، شامل رطوبت، مواد شیمیایی خورنده مانند بنزین و گازوئیل، گردوغبار، ضربه و عملیات خرابکارانه هستند.

به‌عنوان مثال استاندارد IP54 نشان‌دهنده‌ی مقاومت در برابر رطوبت و بارندگی است اما استاندارد IP55‌، مقاومت در برابر گردوغبار را نیز شامل می‌شود. هیچ‌کدام از این استانداردها موید مقاومت در برابر ضربه نیستند. در عوض استاندارد IP67 یا استانداردهای مشابه می‌توانند راهبند را ازاین‌نظر نیز تضمین کنند. عمق غوطه‌وری، اندازه‌ی ذرات گردوغبار، شدت ضربه، قابلیت نفوذ و غیره را نیز باید ذیل استاندارد قیدشده در مشخصات محصول ببینید یا درخصوص آن‌ها تحقیق کنید.

شرایط عملکرد راهبند ضد انتحاری

تولیدکننده یا فروشنده راهبند ضد تروریست باید شرایط عملکردی آن را به اطلاع شما برساند که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • دمای عملکرد؛ برخی از انواع راهبند دفنی ، مناسب مناطق بسیار سردسیر یا گرمسیر و برخی مناسب مناطق معتدل هستند.
 • نوع برق مورد نیاز.
 • نوع منبع تغذیه و مدت‌زمان شارژ و دشارژ کامل آن؛ که اطلاع از آن از عدم عملکرد موتور راهبند در شرایط اضطراری به دلیل اتمام شارژ، جلوگیری می‌کند.
 • سرعت عملکرد.
 • حداکثر نیروی قابل‌تحمل؛ که معمولا با دو فاکتور سرعت و وزن خودروی مهاجم مشخص می‌شود.
 • حداکثر وزن عبوری؛ که درخصوص احتمال حمله‌ی خودروهای سنگین، اهمیت بیشتری دارد.
_

قیمت راهبند دفنی

به‌طورکلی قیمت راهبند دفنی نسبت به دیگر انواع راهبند گران‌تر بوده و تحت تاثیر عوامل متعددی نظیر موارد زیر است:

 • نوع راهبند؛ گران‌ترین راهبند دفنی، راهبند نظامی نیزه‌دار عمیق محسوب می‌شود.
 • مقاومت راهبند؛ برای بهبود عملکرد راهبند باید از متریال بیشتر و قوی‌تری استفاده شود که طبیعتا هزینه‌ی آن را افزایش می‌دهد.
 • برند تولیدکننده یا برند قطعات استفاده‌شده در راهبند
 • ویژگی‌های عملکردی مانند سرعت، تعداد سیکل‌ها، قابلیت همگام‌سازی با سیستم‌های هوشمند و غیره
 • حجم و مساحت راهبند

علاوه بر این‌ها، هزینه‌ی نصب راهبند نیز بسته به محل و دشواری حفاری، متفاوت خواهد بود.

انواع راهبند امنیتی
انواع راهبند امنیتی
_

خرید راهبند ضد انتحاری پاناتین پارس

شرکت پاناتین پارس ، یکی از تخصصی‌ترین مراکز تولید انواع راهبند ازجمله راهبند ضد تروریستی در کشور ماست. این شرکت در تولیدات خود از قطعات با کیفیت اروپایی و دارای استانداردهای نهادهای کیفی معتبر استفاده کرده و در این مسیر از دانش و تخصص نیروی کار خبره و ماشین‌آلات مدرن بهره می‌برد.

خدمات پس از فروش گسترده، قیمت مقرون‌به‌صرفه و منطقی، انجام خدمات نصب، سرویس و تعمیرات راهبند اتوماتیک در سریع‌ترین زمان ممکن و طراحی سفارشی باتوجه به نیازهای شما ازجمله مزایای خرید راهبند دفنی از پاناتین پارس هستند.

به‌منظور ثبت سفارش راهبند ضد تروریستی خود، می‌توانید با کارشناسان ما تماس تلفنی برقرار کرده و ضمن دریافت مشاوره، سفارش خود را ثبت کنید. ارسال ایمیل و پیام در واتس‌اپ و تلگرام نیز از دیگر راه‌های ارتباطی ما هستند.

آیا سوالی دارید؟

لطفا سوالات زیر را بخوانید و اگر پاسخ شما را پیدا نکردید، لطفا  سؤال خود را برای ما ارسال کنید، تیم ما در اسرع وقت به شما پاسخ خواهد داد.

بله، باید راهبندی مناسب برای این شرایط آب‌وهوایی خریداری کنید. برخی راهبندها تا دمای منفی ۶۰ درجه سانتی‌گراد نیز کار می‌کنند.

به‌طورمعمول این تجهیزات تا ارتفاع ۱۵۰ سانتی‌متر تولید می‌شوند.

به نوع راهبند بستگی دارد؛ اما درخصوص انواع غیرسطحی بین ۴۰ تا حداکثر ۱۵۰ سانتی‌متر است.

برای درخواست مشاوره با ما در ارتباط باشید.

0/5 (0 نظر)