پاناتین پارس

 طراحی و مهندسی

بهترین درب ضد انفجار در ایران

از بدترین اتفاقاتی که ممکن است در یک مکان صنعتی رخ دهد، انفجار است. یکی از راه‌کارهای کاهش خسارات ناشی از این اتفاق که متاسفانه احتمال آن در بسیاری از مکان‌ها کم هم نیست، نصب درب ضد انفجار است. این درب درصورتی‌که به روش اصولی و با استفاده از متریال مناسب ساخته‌شده و به‌درستی نصب شود می‌تواند به‌خوبی جلوی موج انفجار را گرفته و مانع از واردآمدن خسارت به محل تحت حفاظت خود شود.

علاوه بر درب ضد انفجار برای کاهش هرچه بیشتر خسارات ناشی از این اتفاق می‌توان از پنجره ضد انفجار نیز استفاده کرد. شرکت پاناتین پارس، یکی از مراکز تخصصی طراحی، نصب و فروش درب ضد انفجار در کشور ما بوده و این محصول را مطابق با استانداردهای روز و با قیمت مناسب تولید می‌کند.

_

عملکرد درب ضد انفجار

برای درک ماهیت و عملکرد انواع درب ضد انفجار باید ابتدا بدانیم که هنگام رخ‌داد این حادثه چه اتفاقاتی برای درب می‌افتد. در صورت انفجار، درب تحت تاثیر سه نیرو و عامل مخرب قرار می‌گیرد. اولین نیرو، باد و فشار هوای به‌شدت متراکم و نیرومندی است که به‌ویژه در محیط‌های بسته به‌سرعت، پس از انفجار تولیدشده و به‌صورت فشرده با درب برخورد دارد. دومین نیرو، امواج صوتی هستند که پس از انفجار تولیدشده و بسته به‌شدت آن می‌توانند آثار مخربی از اعوجاج درب و پنجره تا شکستگی آن را در پی داشته باشند. سومین عامل نیز حریق و دود است. همه‌ی انفجارها شامل این عامل مخرب نمی‌شوند؛ اما در صورت وقوع آن‌ها، درب و پنجره قطعا آسیب خواهند دید.

درب ضد انفجار “Blast rated Doors“دربی است که در برابر هر سه این عوامل مقاومت داشته و از محیط‌های درگیرنشده در انفجار محافظت می‌کند. علاوه بر این، درب ضد انفجار باید جاذب موج اولیه‌ی دریافتی ناشی از انفجار نیز باشد. در غیر این صورت با انعکاس موج و بازگشت آن به محیط، خسارات بیشتری به بار خواهد آورد. جذب موج انفجار توسط درب ضد انفجار نباید سبب اعوجاج یا شکستگی آن شود. لازم به ذکر است انفجار می‌تواند در یک محیط باز یا داخل یک محیط بسته اتفاق بیفتد.

_

مواد سازنده درب ضد انفجار

عملکرد این درب ضد انفجار در درجه‌ی اول به متریالی بستگی دارد که از آن ساخته شده است. اصلی‌ترین متریال‌های سازنده‌ی این درب عبارت‌اند از:

 • فولاد با آلیاژ خاص مقاوم در برابر نیروهای فشاری به‌عنوان اسکلت درب
 • سفت‌کننده‌های تقویتی سنگین به‌عنوان مواد پرکننده و مرکز درب
 • عایق‌های حرارتی

بدنه درب ضد انفجار

_

متریال بدنه درب ضد انفجار باید به شیوه‌ای خاص و هرکدام با ضخامت‌های معین در کنار یکدیگر قرار بگیرند تا بتوانند انتظارات لازم را برآورده کنند. در چارچوب درب نیز عمدتا از فولاد و از بتن صنعتی نسوز به‌عنوان پرکننده استفاده می‌شود. بین این مواد پرکننده و لایه‌های فولادی را نیز معمولا با عایق‌هایی مانند پشم‌سنگ پر می‌کنند تا درب، علاوه بر عملکرد ضد انفجار در برابر انتقال حرارت ناشی از حریق احتمالی و انتقال گرما و صوت نیز عایق باشد.

داخل درب ضد انفجار را شبکه‌ای از پروفیل‌ها، نبشی‌ها و ناودانی‌ها تشکیل می‌دهند. فواصل این مقاطع فولادی و درواقع، تراکم شبکه در مقاومت تنشی درب، نقش تعیین‌کننده‌ای خواهند داشت. همچنین، مقاومت حرارتی و چگالی پشم‌سنگ و ماده پرکننده‌ی هسته‌ی مرکزی درب نیز باید مقدار مشخصی باشد.

 

عایق بندی درب ضد انفجار

_

برای محافظت در برابر حرارت و دود ناشی از انفجار، درب‌های ضد انفجار اغلب با مواد عایق مانند فوم یا فیبر معدنی پر می‌شوند.

_

یراق آلات درب ضد انفجار

لولاها، قفل، زبانه و دستگیره‌ی درب ضد انفجار نیز باید کاملا در برابر فشار موج انفجار و افزایش دمای ناشی از حریق مقاوم باشند. عملکرد زبانه‌ای قفل از بازشدن آن هنگام انفجار کاملا جلوگیری می‌کند. این قفل به‌صورت هیدرولیکی عمل می‌کند و لازم است که حتما دارای کیفیت لازم باشد، درغیراین‌صورت عملکرد درب ضد انفجار را مختل کرده و خسارات مالی و جانی در پی خواهد داشت.

لولای درب ضد انفجار باید به‌خوبی توان تحمل وزن نسبتا سنگین درب را داشته و نیز قابل رگلاژ باشد. این قابلیت به کمک یراق‌آلات دیگری مانند بلبرینگ کف گرد و انواع پیچ میسر می‌شود.

همان‌طور که گفتیم، انفجار در بسیاری موارد با حریق و لزوم تخلیه‌ی محل اتفاق می‌افتد. به همین دلیل در ساخت درب ضد انفجار از دستگیره‌های آنتی‌پنیک در انواع فشاری یا اهرمی استفاده می‌شود. این دستگیره‌ها قابلیت تخلیه سریع محل را فراهم می‌کنند. استفاده از دستگیره‌ی فرار نیز در درب ضد انفجار مرسوم است.

_

عملکرد مکانیکی درب ضد انفجار

درمجموع متریال‌های سازنده و شیوه ساخت درب ضد انفجار سبب شده‌اند که عملکرد این درب‌ها را بتوان به‌صورت زیر خلاصه کرد:

 • مقاومت استاتیکی در برابر موج انفجار
 • مقاومت دینامیکی
 • مقاومت در برابر فشار
 • مقاومت در برابر مکش ناشی از فشار
_

پنجره ضد انفجار پاناتین پارس

نصب درب ضد انفجار در بسیاری از موارد با نصب پنجره ضد انفجار نیز همراه است. به‌ویژه برای مکان‌های صنعتی که احتمال انفجار در فضای باز آن‌ها وجود دارد، نصب پنجره ضد انفجار می‌تواند یک راه‌حل موثر برای کاهش حداکثری خسارات باشد.

متریال سازنده درب و پنجره ضد انفجار ازنظر بدنه و یراق‌آلات تقریبا مشابه است، اما تفاوت مهم این است که در ساخت این پنجره باید از شیشه‌ای مقاوم در برابر انفجار که در بسیاری موارد مشابه شیشه‌های ضدگلوله یا ضدبمب عمل می‌کند استفاده کرد. ضخامت این شیشه معمولا زیاد است به‌گونه‌ای که ممکن است نور ورودی به محل را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

نصب پنجره ضد انفجار باید با اصول محکم‌سازی بدنه‌ی آن در دیوار انجام شود. در بسیاری مواقع، فشار انفجار به حدی است که باعث شکستن شیشه نیز می‌شود اما حداقل از پرتاب تکه‌های آن جلوگیری خواهد شد.

انواع درب ضد انفجار

شرکت‌های فروش درب ضد انفجار این محصول را در ابعاد و اندازه‌های مختلفی تولید می‌کنند. تعیین‌کننده‌ی ابعاد و اندازه‌ها نیز محل نصب درب است. معمولا در مکان‌های صنعتی مانند انبارها به درب‌هایی با ارتفاع بالا نیاز است. همچنین هرچه شدت انفجار احتمالی بالاتر باشد، لازم است که ضخامت درب نیز افزایش یابد.

در کنار دسته‌بندی انواع درب ضد انفجار بر اساس اندازه، این درب ازنظر عملکردی نیز به انواع زیر تقسیم می‌شود:

 • لولایی تک‌لنگه
 • لولایی دولنگه
 • کرکره‌ای
 • کشویی یا ساید اسلایدینگ

درب ضد انفجار لولایی، فضای بیشتری اشغال کرده و معمولا از آن‌ها به‌عنوان درب‌های نفررو استفاده می‌شود. اما درب‌های کرکره‌ای و کشویی که به‌ترتیب، فضاهای بالاسری و کناری چارچوب درب را اشغال می‌کنند، برای مکان‌هایی که با محدودیت فضای مواجه هستند، مناسب بوده و ظاهر مدرن‌تری دارند. عملکرد تمامی این درب‌ها می‌تواند مکانیکی، هیدرولیکی، الکتریکی یا ترکیبی از این‌ها باشد.

کاربرد درب ضد انفجار

انواع درب ضد انفجار عمدتا در مکان‌های صنعتی استفاده می‌شوند. مکان‌هایی که در آن‌ها احتمال انفجار بالاست و لازم است که پرسنل و تجهیزات در برابر این حادثه محافظت شوند. از مهم‌ترین صنایع و مکان‌های مصرف‌کننده‌ی درب و پنجره ضد انفجار “Fire rated Doors“می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صنایع نظامی و اسلحه‌سازی
 • صنایع نفت و گاز و پتروشیمی
 • انبارهای و محیط‌های حاوی مواد منفجر یا قابل‌اشتعال مانند انبار مهمات
 • آزمایشگاه‌های شیمیایی
 • سیلوهای نگهداری از مواد غذایی
 • صنایع هوافضا
 • کوره‌ها
_

قیمت درب ضد انفجار

همان‌طور که از توضیحات مربوط به متریال و ساخت درب ضد انفجار مشخص است، باید آن را جزء درب‌های نسبتا گران صنعتی دسته‌بندی کرد. کیفیت متریال این درب باید از استانداردهای امنیتی و ایمنی خاصی برخوردار بوده و ساخت آن نیز عمدتا زمان‌بر و نیازمند محاسبات دقیق در خصوص تامین مقاومت‌های دینامیکی، استاتیکی و غیره است. این محاسبات، توسط نیروی انسانی متخصص انجام می‌گیرد که خود بخشی از هزینه‌های تولید این درب محسوب می‌شود.

ضخامت، مقدار و درجه‌ی متریال، نوع یراق‌آلات و درجه‌ی مقاومت درب در برابر عوامل دیگر مانند رطوبت و حریق، کیفیت رنگ و روکش درب و درنهایت، اندازه و وزن آن از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در قیمت درب ضد انفجار هستند. به‌ویژه در صورتی که از مواد اولیه و یراق‌آلات خارجی با برندهای شناخته‌شده در ساخت درب استفاده شود، قیمت آن نیز طبیعتا افزایش می‌یابد.

_

خرید درب ضد انفجار

خرید درب و پنجره ضد انفجار برخلاف بسیاری از درب‌های معمولی، یک فرآیند تخصصی است که باید حتما با بهره‌گیری از دانش و تجربه‌ی یک مشاور متخصص انجام شود. با توجه به ابعاد و نیازهای خاصی که هر مکان دارد معمولا نیاز است که این درب را به شرکت‌های سازنده‌ی آن‌ها سفارش دهید. مهم‌ترین عواملی که هنگام خرید درب ضد انفجار باید به آن‌ها توجه کنید، عبارت‌اند از:

 • کیفیت متریال
 • دریافت مدارک کیفی و استانداردهای صادرشده برای درب
 • سازگاری ابعاد و وزن درب با چارچوب محل نصب آن
 • قابلیت‌های ویژه و مورد انتظار شما از درب مانند سرعت باز و بسته شدن، مقاومت در برابر حریق، عایق صوتی و حرارتی و مقاومت در برابر رطوبت و خوردگی
 • قیمت درب ضد انفجار
 • میزان مقاومت مورد انتظار در برابر انفجار بر اساس فاکتورهایی مانند مقاومت استاتیکی و دینامیکی
 • نوع یراق‌آلات
 • محل نصب
 • امکان نظافت
 • نوع عملکرد درب اعم از لولایی تک یا دولنگه، کشویی یا کرکره‌ای و نیز نوع نیروی محرکه درب، اعم از مکانیکی، هیدرولیکی یا الکتریکی
 • برند تولیدکننده‌ی درب
 • برندهای استفاده‌شده به‌عنوان مواد اولیه
 • کیفیت و جامعیت خدمات پس از فروش
_

مزایای خرید درب ضد انفجار از پاناتین پارس

شرکت پاناتین پارس یکی از مهم‌ترین تولیدکننده‌های انواع درب ضد انفجار در کشور ماست. مدیران این شرکت با سابقه‌ی حضور بیش از ۲۰ ساله در این صنعت، توانسته‌اند با بهترین برندهای اروپایی تامین‌کننده‌ی قطعات و مواد اولیه ارتباط برقرار کرده و با آن‌ها همکاری مستمر داشته باشند. به‌کارگیری استانداردهای روز دنیا در خط تولید و بهره‌گیری از نیروی کار مجرب و متخصص از دیگر اقدامات پاناتین پارس به‌منظور ارتقاء کیفیت محصولاتش هستند.

به‌منظور سفارش انواع درب ضد انفجار به این شرکت کافی است با شماره‌های تلفن این شرکت تماس گرفته یا از طریق، واتش‌اپ، تلگرام و ایمیل با آن‌ها مکاتبه نمایید. کارشناسان فروش درب ضد انفجار پاناتین پارس خدمات مشاوره‌ی این محصول را نیز به شما ارائه داده و در صورت لزوم از محل نصب درب، پیش از شروع فرآیند تولید بازدید می‌کنند. سرعت در تولید و طراحی، ارائه‌ی خدمات نصب به‌موقع و سریع و نیز خدمات پس از فروش گسترده از دیگر مزایای خرید درب ضد انفجار از پاناتین پارس هستند.

_

پرسش های متداول

برخی از سوالات درب اتوماتیک که مشتریان از ما می پرسند: 

برای اینکه سفارش خود را به دست متخصصین شرکت پاناتین پارس برسانید، کافی است با شماره 02188804646 تماس بگیرید تا کارشناسان ما اطلاعات مورد نیاز را در زمینه انواع درب و پنجره ضد انفجار با شما به اشتراک بگذارند. 

شرکت پاناتین پارس، ضمن استفاده از بهترین مواد اولیه و همکاری با برندهای اروپایی در زمینه‌ی تامین قطعات، لزوم کاهش قیمت فروش درب ضد انفجار به طرق مختلف را نیز در نظر گرفته است. از اقدامات این شرکت در این راستا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • همکاری مستقیم و بدون‌واسطه با تامین‌کنندگان قطعات
 • استفاده از خط تولید مدرن با کمترین اتلاف انرژی و مواد اولیه
 • طراحی هوشمندانه و علمی به‌منظور کاهش مواد اولیه در عین حصول حداکثری توان و ظرفیت فیزیکی و شیمیایی آن‌ها
 • استفاده از نیروی کار متخصص

به‌منظور استعلام قیمت انواع درب و پنجره ضد انفجار شرکت پاناتین پارس، کافی با کارشناسان ما تماس برقرار کرده و با مشخص‌کردن ابعاد و نیازهای مورد انتظارتان، منتظر اعلام قیمت از سوی آن‌ها باشید.

محصولات شرکت پاناتین پارس بخصوص درب های اتوماتیک دارای گارانتی و ضمانت کالا هستند. شما می توانید برای اطلاع از مدت زمان گارانتی درب و پنجره ضد انفجار و خدمات پس از فروش آنها با شماره های درج شده تماس بگیرید.

5/5 (1 نظر)