پاناتین پارس

 طراحی و مهندسی

راهبند پارکینگ شخصی ، ساخت ایران

 

برای کنترل عبورومرور در پارکینگ‌های عمومی و روباز انواع راهبند ازجمله بازویی، راهبند ستونی، آکاردئونی و غیره طراحی و تولید می‌شوند. اما سوال بسیاری این است که برای پارکینگ‌های شخصی چه راه‌کاری وجود دارد؟ راهبند پارکینگ شخصی ، تجهیزاتی است که به‌منظور ممانعت از ورود دیگر خودروها به محدوده‌ی پارک شخصی نصب می‌شود. آشنایی با مکانیسم‌ها، انواع و امکانات راه بند پارکینگ شخصی می‌تواند خرید مطمئن‌تری را برای شما رقم بزند. در ادامه به این دغدغه‌ها پاسخ خواهیم داد.

_

راه بند پارکینگ شخصی چیست؟

راهبند پارکینگ شخصی ، تجهیزاتی است که در مقابل محل پارک خودروی شما روی زمین نصب شده و به‌عنوان مانعی برای ورود خودروهای دیگر عمل می‌کند. نام دیگر این تجهیزات، مانع پارکینگ است؛ چراکه از برخوردهای ناخواسته با خودرو نیز جلوگیری می‌کند.

راهبند شخصی ، همچنین به حفظ نظم پارکینگ آپارتمانی‌های مسکونی و اداری، تمایز دقیق‌تر فضاهای عمدتا محدود در آن‌ها و عبورومرور امن‌تر کمک می‌کند. این محصول که تنها می‌تواند برای یک جای پارک استفاده شود؛ در زمان ورود خودروی مجاز به محل پارک، همسطح زمین می‌شود. از آنجاکه چهارچرخ خودرو از اطراف آن عبور می‌کنند، آسیبی به چرخ‌ها یا راهبند وارد نخواهد شد. با‌این‌حال لازم است که هنگام نصب این محصول، ارتفاع شاسی خودرو به‌ویژه در مورد خودروهای اسپرت درنظر گرفته شود.

راهبند پارکینگ شخصی کوچکترین نوع راهبند است. اندازه‌ی آن به‌گونه‌ای است که حدود یک‌چهارم کل عرض پارکینگ را اشغال می‌کند. به همین دلیل، قیمت آن نیز ارزان‌تر و هزینه‌های نگهداری و تعمیرش نیز پایین‌تر است. شکل صفحه‌ی این محصول نیز می‌تواند نیم‌دایره، مستطیل، مثلثی، ذوزنقه و غیره باشد.

راهبند پارکینگ دستی
راه بند پارکینگ دستی
_

کاربرد راه بند پارکینگ شخصی

راهبند پارکینگ شخصی نه‌فقط در پارکینگ‌های سرپوشیده؛ بلکه در پارکینگ‌های روباز نیز می‌تواند نصب شود. استفاده از این محصول در کنار خط‌کشی اصولی و دیگر تجهیزات ایمنی، ظاهر پارکینگ را هرچه منظم‌تر و زیباتر می‌کند. همچنین در برخی مجمتع‌های تجاری و اداری، پارکینگ مخصوص افراد مهم، مانند مدیریت و غیره را به این محصول می‌کنند.

کاربرد مهم دیگر مانع راهبند پارکینگ شخصی “automatic parking barrier” برای خانه‌های ویلایی و ویلاهاست. حتی برخی هتل‌ها و مکان‌های اقامتی توریستی به‌ویژه در خارج کشور از این محصول برای تجهیز پارکینگ اتاق‌های خود استفاده می‌کنند. اقدامی که می‌تواند سبب اطمینان خاطر بیشتر مسافران از امنیت خودروی‌شان و جلب رضایت بیشتر آن‌ها شود.

_

جنس راه بند پارکینگ شخصی

 

جنس راهبند، تعیین‌کننده‌ی دوام و نیز کیفیت عملکرد آن در شرایط مختلف است. در ادامه، الزامات مهم درخصوص جنس این محصول را بررسی می‌کنیم.

مقاومت در برابر خوردگی

به دلیل محیط تهاجمی پارکینگ‌ها ازنظر حضور مواد شیمیایی، راهبند پارکینگ شخصی از متریال‌های مقاوم به خوردگی ساخته می‌شود. بدنه‌ی این محصول معمولا از جنس فولاد ضدزنگ یا استنلس‌استیل (Stainless Steel) و نیز فولاد گالوانیزه است. روی بدنه را نیز با پوشش‌های پلاستیکی یا لاستیکی می‌پوشانند. علاوه بر مواد شیمیایی، رطوبت و آلودگی هوا نیز می‌تواند باعث کاهش عمر و دوام راهبند پارکینگ شود که لزوم استفاده از متریال مناسب توسط سازنده را دوچندان می‌کند.

مقاومت راهبند در برابر تغییرات دما

جنس راهبند باید به‌گونه‌ای باشد که در برابر تغییرات دمایی نیز به‌خوبی مقاومت کند. پوشش دور بدنه‌ی راهبند نباید در فصل زمستان یخ بزند؛ درغیراین‌صورت ممکن است شاهد کندی حرکت راه بند باشیم. فولاد ضدزنگ و گالوانیزه همچنین مقاومت خوبی در برابر حریق برخوردار دارند. آن‌ها حتی در چنین شرایطی نیز به‌شرط ضدحریق بودن بقیه بخش‌ها، اجازه‌ی خروج خودرو از پارکینگ را می‌دهند.

مقاومت راهبند در برابر ضربه

در آخر این بخش باید به لزوم مقاومت راهبند پارکینگ شخصی در برابر ضربه و خرابکاری اشاره کنیم. این نوع راهبند ، نسبت به راهبندهای دیگر به دلیل جثه‌ی کوچکتر و وزن پایین‌ترش، پتانسیل سرقت بیشتری دارد. عملیاتی که معمولا با ضربه و فشار همراه است. علاوه بر لزوم مقاومت بدنه، لازم است که اتصالات و یراق‌آلات فراهم‌کننده‌ی دسترسی به قسمت‌های زیرین راهبند، تا‌جای‌ممکن مخفی باشند.

برای اطمینان از مقاومت راهبند پارکینگ شخصی در برابر خرابکاری باید دقت کنید که محصول موردنظر دارای استاندارد آنتی‌وندال (Anti-Vandal) است. این استاندارد، تضمین می‌کند که راهبند در اثر برخوردهای نه‌چندان شدید و ناخواسته‌ی خودروها، دچار مشکل نمی شود.

_

انواع مکانیسم راه بند پارکینگ شخصی

راهبند پارکینگ شخصی ازنظر مکانیسم عملکرد به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که در ادامه هریک را بررسی می‌کنیم.

راه بند پارکینگ دستی

این محصول، ساده‌ترین نوع راهبند پارکینگ شخصی است که باز و بسته شدن آن به‌صورت تماما دستی انجام می‌شود. برای این منظور، اهرم یا دسته‌ای برای راهبند طراحی می‌شود که با استفاده از آن، می‌توان مانع لازم را ایجاد یا آن را همسطح زمین کرد. در این محصول، مکانیسمی هم برای قفل صفحه‌ی راهبند درنظر گرفته می‌شود. قیمت راهبند پارکینگ شخصی دستی از دیگر انواع این محصول، ارزان‌تر است.

راهبند پارکینگ شخصی الکترومکانیکی

این محصول، رایج‌ترین مکانیسم را برای حرکت راهبند ارائه می‌دهد که متشکل از بخش‌های زیر است:

 • قطعات مکانیکی، اعم از اهرم‌ها، صفحه‌ی مانع، بازوها، یراق‌آلات و اتصالات
 • بخش الکتریکی شامل مدار فرمان، موتور، سیم‌کشی‌ها و غیره
 • بخش‌های الکترونیکی شامل انواع سنسور، ریموت کنترل، مدار تنظیمات و غیره

درست مانند درب پارکینگ اتوماتیک خود با استفاده از ریموت‌کنترل این دستگاه می‌توانید آن را باز یا بسته نمایید.

راهبند پارکینگ شخصی الکتروهیدرولیکی

در مکانیسم الکتروهیدرولیکی از فشار مایعات و روغن‌های مخصوص برای انتقال قدرت موتور برقی به قطعات مکانیکی و درنهایت صفحه‌ی راهبند استفاده می‌شود. از مزایای این محصول در برابر دیگر انواع راه بند پارکینگ شخصی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش استهلاک موتور و قطعات
 • افزایش سرعت حرکت راهبند
 • افزایش قدرت راهبند و امکان اجرای راهبندهای سنگین‌تر و بزرگتر
 • کاهش اصطکاک بین قطعات و درنتیجه نیاز کمتر به تعمیر آن‌ها
 • کاهش قطعات مکانیکی و درنتیجه کاهش هزینه‌های نگهداری و تعمیرات

قیمت راه بند پارکینگ شخصی الکتروهیدرولیکی از بقیه‌ی انواع این محصول، گران‌تر است. از نقاط ضعف این مکانیسم هم می‌توان به روغن‌ریزی‌های احتمالی اشاره کرد. درصورت عدم رسیدگی به این موضوع، ممکن است شاهد اتفاقاتی مانند آتش‌سوزی و از بین رفتن ظاهر کف پارکینگ باشیم.

راهبند پارکینگ شخصی هوشمند

جدای از مکانیسم عملکرد راهبند شخصی، آنچه نصب و استفاده از این محصول را جذاب‌تر می‌کند، امکان هوشمندسازی آن است. می‌توان این محصول را به‌راحتی با سیستم‌های خانه‌ی هوشمند سازگار کرد. برخی از انواع این راهبند نیز خود مجهز به نرم‌افزار رایگان قابل‌دانلود از بازارهای دانلود اپ هستند. پس از همگام‌سازی نرم‌افزار با دستگاه می‌توانید با استفاده از گوشی تلفن همراه خود نیز آن را کنترل کنید.

علاوه بر این، امکان نصب انواع سنسور بر روی مانع پارکینگ نیز وجود دارد. سنسوری که می‌تواند به اثر انگشت، کارت RFID، تگ UHF و غیره پاسخ داده و راهبند را باز کند. همچنین بیشتر راهبندهای اتوماتیک شخصی، مجهز به دزدگیر نیز هستند یا حداقل امکان نصب آن را دارند.

قیمت راهبند پارکینگ شخصی
قیمت راه بند پارکینگ شخصی
_

نکات مهم هنگام خرید مانع پارکینگ

علاوه بر قیمت راه بند پارکینگ شخصی که به امکانات، برند، ابعاد، ویژگی‌های کیفی و ساختاری و حتی ظاهر محصول بستگی دارد، هنگام خرید این محصول باید به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • زمان پاسخگویی راهبند به دریافت سیگنال الکترومغناطیسی
 • نوع نصب راهبند. برخی انواع این محصول از یک صفحه یا چارچوب فولادی درون یک جعبه محافظ یا پیچ‌شده به زمین، به‌عنوان پایه استفاده کرده و برخی دیگر به دلیل وزن و ابعاد بیشتر، نیازمند کمی حفاری هستند.
 • مدت زمانی که طول می‌کشد راهبند پس از عبور خودرو به‌طور خودکار دوباره باز شود.
 • فاصله‌ی پاسخگویی دریافت‌کننده الکترومغناطیسی
 • دمای عملکرد راهبند به‌ویژه برای مناطق سردسیر و نیز راهبندهای الکتروهیدرولیکی
 • نوع برق مصرفی و برخورداری از منبع تغذیه و مدت‌زمان نگهداری شارژ آن

برای درخواست مشاوره با ما در ارتباط باشید.

0/5 (0 نظر)