پاناتین پارس

 طراحی و مهندسی

ساخت و تولید بالابر صنعتی پاناتین پارس

بالابر یا لیفت یکی از تجهیزات بسیار پرکاربرد در صنایع است که وظیفه‌ی انتقال بار و نیروی انسانی به ارتفاع را برعهده دارد. به بالابری که در محیط‌های صنعتی کاربرد دارد، بالابر صنعتی گفته می‌شود. این محصول با استفاده از نیروی الکتریکی و مکانیزم عمدتا هیدرولیکی عمل می‌کند.

بالابر‌های صنعتی به‌طورکلی نسبت به محصولات مشابه با کاربری‌های خانگی یا فروشگاهی، قدرت، امنیت و سرعت عملکرد بهتری دارند. آن‌ها همچنین باید به‌خوبی در برابر مواد خورنده شیمیایی و رطوبت، ضربه و فشار عملکرد بهتری داشته باشند.

شرکت پاناتین پارس، تولیدکننده‌ی انواع بالابر صنعتی ثابت، متحرک، دستی، چرخدار و غیره است. این شرکت در محصولات خود از قطعات تولیدشده توسط برند‌های اروپایی، دانش و تجربه‌ی متخصصان حرفه‌ای و استاندارد‌های بین‌المللی استفاده می‌کند. در ادامه انواع محصولات این شرکت را معرفی می‌کنیم.

_

بالابر صنعتی چیست؟

بالابر صنعتی ماشینی شامل قسمت‌های زیر است که از آن برای حرکت در ارتفاع در مکان‌‌های صنعتی استفاده می‌شود:

 • الکتروموتور که نیروی الکتریکی را از برق مستقیم یا منبع تغذیه دریافت می‌کند. الکتروموتور‌های صنعتی معمولا با برق سه‌فاز و انواع کوچکتر آن‌ها با برق تک‌فاز نیز عمل می‌کنند.
 • جک بالابر به اشکال مختلف اعم از قیچی، اهرمی، تلسکوپی و غیره که پلتفرم به آن متصل می‌شود.
 • پلتفرم، سکو یا میز بالابر که بار یا نیروی انسانی روی آن قرار می‌گیرند. این بخش می‌تواند شامل کابین، محافظ یا به‌صورت یک صفحه‌ی تنها باشد.
 • سیستم انتقال نیرو اعم از هیدرولیکی، مکانیکی یا پنوماتیکی. هریک از این سیستم‌ها جزئیات و قطعات متفاوتی دارند.
 • انواع سنسور و میکروسوئیچ
 • قسمت‌های الکتریکی مانند پاوریونیت، کلیدها، سوئیچ‌ها، سیم‌کشی ها، مدار فرمان و غیره
 • سیستم‌های نرم‌افزاری که تنظیمات حرکتی و ایمنی دستگاه روی آن‌ها انجام می‌شود.

بالابر‌های صنعتی وظیفه‌ی انتقال بار بین قسمت‌های یک کارخانه مانند بخش‌های مختلف خطوط تولید، کنترل کیفیت، بارانداز و انبار استفاده می‌شود. با‌این‌حال این محصولات می‌توانند کاربری نمایشگاهی یا فروشگاهی نیز داشته باشند. انواع بالابر صنعتی در انجام پروژه‌های ساختمانی و انجام خدمات شهری نیز کاربرد دارند.

بالابر صنعتی هیدرولیک و مزایای آن

بیشتر بالابر‌های صنعتی از مکانیزم حرکتی الکتروهیدرولیک بهره می‌برند. این مکانیزم، انتقال نیروی حرکتی را به کمک فشار سیالات انجام می‌دهد. سیالات، نیرو را با استهلاک بسیار اندک و دقت بیشتر در جهت مسیر موردنیاز انتقال می‌دهند. آن‌ها همچنین با حذف تعداد زیادی از قطعات سیستم‌های صرفا مکانیکی، با سرعت بیشتری نیرو را منتقل می‌کنند. بالابر صنعتی هیدرولیک ، قدرتمندترین بالابر در میان دیگر انواع این محصول است. از مزایای دیگر این سیستم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان طراحی ساختار‌های پیچیده‌تر مانند برخی انواع بالابر صنعتی متحرک
 • کاهش فشار وارده بر موتور
 • کاهش مصرف انرژی الکتریکی و هزینه‌های مربوط به آن
 • سبک‌تر شدن وزن بالابر و امکان جابجایی راحت‌تر آن
 • خرابی‌های کمتر و کاهش هزینه‌های مربوط به تعمیرات
 • امکان دستیابی به ارتفاع‌های بالاتر
 • افزایش ایمنی بالابر
_

بالابر ثابت صنعتی

به‌طورکلی بالابر‌های صنعتی از نظر روش نصب و استفاده به دو نوع ثابت و متحرک تقسیم می‌شوند. بالابر‌های ثابت، محل نصب مشخصی داشته و قابلیت جابجایی ندارند. آن‌ها خود به انواع دیگری تقسیم می‌شوند که در ادامه هریک را بررسی می‌کنیم.

_

بالابر ثابت صنعتی با جک مستقیم

بالابر ثابت هیدرولیک صنعتی با جک مستقیم، تقریبا قوی‌ترین بالابری است که درحال‌حاضر تولید می‌شود. جک این محصول به‌عنوان انتقال‌دهنده‌ی نیرو و رابط الکتروموتور و پلتفرم، کار هدایت بالابر در تمامی مسیرش را به‌عهده داشته و مستقیما به پلتفرم متصل است. نصب چنین بالابری، نیازمند تخصیص فضایی اختصاصی برای جمع‌شدن بالابر در حالت بسته است که به آن چاه نیز گفته می‌شود.

لازم به ذکر است که برای نصب هریک از انواع بالابر ثابت هیدرولیک، نیازی به موتورخانه نیست. به‌این‌ترتیب در فضا به‌خوبی صرفه‌جویی شده و هزینه‌‌ها و مدت‌زمان لازم برای نصب نیز کاهش می‌یابد. جک یک بالابر ثابت بر روی ریل‌های T شکلی حرکت می‌کند که روی دیوار پشتی محل نصب دستگاه، تعبیه شده‌اند.

بالابر ثابت
بالابر ثابت
_

بالابر ثابت صنعتی با جک غیرمستقیم

بالابر ثابت با جک غیرمستقیم ترکیب دو سیستم الکترومکانیکی زنجیردار و بالابر با جک مستقیم است. حرکت این محصول تا نیمی از مسیر، توسط جک هیدرولیک و از آنجا به بعد با کشش زنجیر یا کابل‌های دستگاه انجام می‌شود. طبیعتا قدرت و سرعت این لیفت به انداز‌ه‌ی بالابر‌های با جک مستقیم نیست. بااین‌وجود درصورت مواجهه به محدودیت‌های مربوط به نصب، عدم نیاز به قدرت بالا یا محدودیت‌های اقتصادی، می‌توان از این محصول نیز بهره برد.

ملاحظات ایمنی بالابر ثابت با جک غیرمستقیم بیشتر است. مزیت این محصول نیز عدم نیازش به حفر چاه بالابر بوده که سبب صرفه‌جویی در هزینه‌های نصب و عدم نیاز به تخریب می‌شود. شرکت پاناتین پارس، این محصول را با پیشرفته‌ترین تنظیمات و تجهیزات ایمنی مانند سامانه ضد سقوط، پاراشوت، فرود اضطراری و غیره تولید می‌کند.

بالابر صنعتی با جک غیرمستقیم
بالابر صنعتی با جک غیرمستقیم
_

بالابر صنعتی قیچی

یکی از مهم‌ترین انواع بالابر صنعتی با جک مستقیم، بالابر قیچی یا آکاردئونی است. جک این محصول مانند تیغه‌های قیچی از یکدیگر باز یا روی هم بسته شده و با اتصال مستقیم به کابین، آن را در جهت ارتفاع جابجا می‌کنند. بالابر‌های قیچی نیز با مکانیزم هیدرولیک کار کرده و قدرت و سرعت بالایی دارند.

از بالابر صنعتی قیچی به‌وفور در کارخانه‌های خودروسازی استفاده شده و حسن بزرگش، اشغال فضای اندک در حالت بسته است. هرچه تعداد و طول بازو‌های این محصول بیشتر باشند، قدرت و ارتفاع قابل دسترس آن نیز افزایش می‌یابد. برخی از انواع بالابر قیچی، دارای دو جک هستند که طبیعتا توان بیشتری هم دارند. ساخت بالابر صنعتی قیچی پیچیده‌تر؛ اما نصب آن ساده‌تر از دیگر انواع لیفت ثابت است.

بالابر صنعتی هیدرولیک
بالابر صنعتی هیدرولیک
_

بالابر بوم لیفت ثابت

یکی از جدیدترین انواع بالابر ثابت صنعتی ، نوع بوم لیفت است. محصولی که در جایی معین از فضا نصب شده و علاوه بر دسترسی عمودی و حرکت در ارتفاع، می‌تواند دسترسی افقی نیز ارائه کند. این محصول به‌خصوص برای تخلیه یا انتقال بار مناسب بوده و قابلیت حمل انسان را نیز دارد. جک هیدرولیک بوم لیفت از تعدادی اهرم تشکیل شده است.

_

بالابر صنعتی ثابت زنجیری یا وینچی

یکی از انواع مهم بالابر الکترومکانیکی با کاربری صنعتی، بالابر وینچی (Winch) است. در این محصول، نیروی لازم برای حرکت پلتفرم بالابر، تماما از طریق کابل‌‌ها یا زنجیر‌های بسیار ضخیم و قدرتمند انتقال می‌یابد. نوع قدیمی‌تر و ابتدایی‌تر این محصول را در چرخ‌های چاه می‌توانیم ببینیم. این سیستم از قرقره، چرخ‌دنده و گیربکس برای حرکت زنجیر و پیچش آن به دور قرقره یا Winch‌ استفاده می‌کند. با معکوس شدن حرکت زنجیر و باز شدن آن از دور قرقره، بالابر به سمت پایین حرکت می‌کند.

بالابر زنجیری وینچی، انرژی الکتریکی بیشتری مصرف می‌کند. همچنین قدرت و توان آن نسبت به بالابر صنعتی هیدرولیک کمتر بوده و لازم است ملاحظات ایمنی بیشتری در ساخت و استفاده از آن رعایت شود. نصب بالابر‌های الکترومکانیکی، نیازمند درنظر گرفتن فضایی به‌عنوان موتورخانه است.

بالابر وینچی صنعتی
بالابر وینچی صنعتی
_

بالابر صنعتی ثابت کششی

دیگر بالابر ثابت الکترومکانیکی، بالابر کششی است که به آن وزنه تعادلی هم گفته می‌شود. این سیستم با وزنه‌های خود به تقویت قدرت و سرعت بالابر‌های وینچی آمده و با آن ترکیب شده است. حرکت وزنه‌های این محصول به سمت پایین، سبب چرخش قرقره و زنجیر بالابر و درنهایت حرکت پلتفرم به سمت بالا می‌شود. با حرکت وزنه‌‌ها به سمت بالا نیز، زنجیر باز شده و بالابر پایین می‌آید. ساخت بالابر صنعتی کششی و نصب آن نسبت به بالابر وینچی پیچیده‌تر است.

بالابر ثابت مستقیم
بالابر ثابت مستقیم
_

بالابر صنعتی متحرک

هنگام خرید بالابر صنعتی ، معیارهای زیادی را باید درنظر داشته باشید که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

همانطورکه گفتیم در مقابل بالابر‌های ثابت صنعتی، انواع متحرک این محصول قرار دارند. این ماشین‌آلات، مگر در موارد استثنایی، قدرت کمتری نسبت به بالابر‌های ثابت دارند؛ بااین‌حال در هر محیط صنعتی، حداقل یکی از انواع آن را می‌بینیم. از مهم‌ترین مزایای بالابر صنعتی متحرک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اشغال فضای کمتر
 • عدم نیاز به نصب و تخریب‌های احتمالی
 • انعطاف‌پذیری بیشتر در طراحی و ساخت
 • امکان جابجایی و حرکت
 • قیمت مناسب‌تر
 • امکان اجاره‌ی آن‌ها درصورت نیاز موقت
 • تعمیرات و سرویس‌های آسان‌تر

شرکت پاناتین پارس، پیچیده‌ترین انواع بالابر متحرک صنعتی را در کشور ما با طراحی اختصاصی و متناسب با نیاز مصرف‌کننده تولید می‌کند. در ادامه انواع صنعتی بالابر متحرک را معرفی می‌کنیم.

_

استاکر‌های خودکششی صنعتی

یکی از مهم‌ترین انواع بالابر صنعتی متحرک “industrial lift که به‌ویژه آن را در محیط‌های کارگاهی باز، سایت‌های انجام پروژه‌های ساخت‌وساز و معادن می‌بینیم، استاکر‌های خودکششی هستند. این محصول از یک قسمت خودران با سه، چهار یا تعداد بیشتری چرخ تشکیل می‌شوند که جک و سکوی بالابر را حمل می‌کنند. به همین دلیل به استاکر‌های خودکششی، بالابر صنعتی چرخدار نیز گفته می‌شود. حرکت این بالابر به‌واسطه‌ی موتور الکتریکی، سوختی یا هیبریدی آن و با تنظیمات خودکار یا کنترل از راه دور انجام می‌شود. این محصول بر حسب نوع بازو یا جک خود به سه دسته‌ی زیر تقسیم می‌شود:

 • بالابر خودکششی صنعتی با جک مفصلی شامل تعدادی اهرم متصل به هم
 • بالابر خودکششی صنعتی با جک تلسکوپی با تعدادی لوله مخروطی که درون یکدیگر حرکت می‌کنند
 • بالابر متحرک صنعتی عنکبوتی

بالابر صنعتی عنکبوتی ویژگی‌های خاصی دارد. این محصول عموما به جای چرخ‌های خودرویی از تسمه‌های شنی برای حرکت استفاده می‌کند. این تسمه‌‌ها امکان عبور بالابر از شیب‌ها و پله‌ها را نیز فراهم می‌کنند. جک بالابر‌های عنکبوتی، امکان چرخش با زوایای نزدیک به ۳۶۰ درجه را داشته و معمولا ترکیبی از انواع تلسکوپی و مفصلی است. این محصول می‌تواند در سطوح بسیار ناهموار به کمک جک‌های کمکی‌اش تعادل خود را به‌خوبی حفظ کند. بالابر صنعتی عنکبوتی در حالت بسته تا‌جای‌ممکن در خود جمع شده و فضای کمی اشغال می‌کند. این محصول در نوع چرخ‌دار نیز تولید می‌شود.

از‌سوی‌دیگر استاکرهای خودکششی با جک مفصلی، دسترسی‌های افقی بیشتری را درحالی‌که بالابر ثابت است فراهم می‌کنند. جک‌های تلسکوپی اما دقت و سرعت بیشتری داشته و همچنین در حالت بسته، به فضای کمتری نیاز دارند. موتور تمامی این محصولات، بسته به وزن جک و قدرت و سرعت موردنیاز با برق تک یا سه‌فاز کار می‌کند.

استاکر خودکششی صنعتی
استاکر خودکششی صنعتی
_

بالابر خودکششی قیچی

مکانیزم بالابر خودکششی متحرک قیچی نیز مشابه نوع ثابت این محصول است با این تفاوت که می‌تواند در محوطه حرکت کند. سکوی این بالابر باید حتما به کابین مجهز باشد. بالابر متحرک قیچی، قدرت مناسبی داشته و در حالت بسته، ارتفاع کمی اشغال می‌کند. قیمت بالابر صنعتی متحرک قیچی نسبت به استاکر‌های خودکششی مناسب‌تر است.

بالابر متحرک قیچی
بالابر متحرک قیچی
_

بالابر ستونی عمودبر

یکی از مهم‌ترین انواع بالابر صنعتی که البته آن را در محیط‌های فروشگاهی و غیره نیز می‌توانیم ببینیم، بالابر ستونی عمودبر است. این محصول نیز به‌صورت خودکششی حرکت می‌کند اما به دلیل جک عمودی‌اش از استاکر‌ها، متمایز است. بالابر‌های ستونی معمولا برای انتقال انسان در محیط‌های صنعتی یا پروژه‌های ساختمانی مانند نماکاری و تعمیرات استفاده می‌شوند. کابین این محصولات می‌تواند مجهز به جیب به منظور قراردادن وسایل کاربر نیز باشد. دیگر حسن این بالابر ستونی عمودبر، امکان حرکت با جک باز است.

بالابر صنعتی چرخدار
بالابر صنعتی چرخدار
_

بالابر ستونی ریلی

دیگر بالابر صنعتی پرکاربرد و نفربر، بالابر ریلی ستونی است. محصولی که به‌صورت خودکششی یا دستی حرکت کرده و جک آن با حرکت روی یک یا تعداد بیشتری ریل، دسترسی عمودی را به سکو می‌دهد. این بالابر صنعتی چرخدار ، امکان دسترسی به ارتفاع‌های ۳۰ متری را نیز فراهم کرده و با برق تک‌فاز یا باتری هم کار می‌کند. جنس ریل‌های لیفت‌های ستونی ریلی از آلومینیوم است که علاوه بر سبکی، مقاومت مناسبی نیز در برابر رطوبت و خوردگی دارد. قیمت این محصول، نسبت به نوع عمودبر معمولا ارزان‌تر است.

بالابر صنعتی نفربر
بالابر صنعتی نفربر
_

بالابر دستی صنعتی

بالابر دستی صنعتی یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین راه‌حل‌های دسترسی به ارتفاع در محیط‌های صنعتی است. این محصول معمولا با جک قیچی یا آکاردئونی ساخته شده و موتور آن با باتری کار می‌کند. جک هیدرولیک این لیفت دستی، روی یک بخش متحرک با چهار چرخ لاستیکی خودرویی نصب می‌شود. با پمپاژ سیال به داخل سیلندر‌ها جک آن بالا رفته و دسترسی عمودی ایجاد می‌کند. بالابر دستی صنعتی ، فضای کمی اشغال کرده و برای تخلیه‌ی بار، وسیله‌ی مناسبی است. طبیعی است که برای حرکت دادن این محصول به نیروی انسانی نیاز است.

بالابر دستی صنعتی
بالابر دستی صنعتی
_

بالابر قابل یدک صنعتی

حتما تابه‌حال بالابر‌های پشت خودرویی نصب‌شده روی کامیون‌ها یا وانت‌ها را دیده‌اید. محصولاتی که بیشتر در پروژه‌های ساخت‌وساز یا خدمات‌رسانی شهری کاربرد دارند. یک بالابر قابل یدک، جک بالابر پشت خودرویی را از خودروی حاملش جدا می‌کند. به‌گونه‌ای که می‌توان با هر خودرویی آن را یدک کرد. به‌این‌ترتیب نیازی به تغییر کاربری خودرو و صرف هزینه‌های مربوط به آن نیست.

درحقیقت بالابر صنعتی قابل یدک را می‌توان استاکر‌ی درنظر گرفت که به جای اینکه خودکششی باشد باید توسط خودرو‌های خارجی یدک شود. این محصول برای این منظور به چرخ‌های خودرویی مجهز است. در محل انجام پروژه نیز با استفاده از جک‌های کمکی‌اش تکیه‌گاه مناسبی با زمین ایجاد می‌کند. در ساخت بالابر صنعتی قابل یدک از جک‌های مفصلی، تلسکوپی، قیچی یا تلسکوپی-مفصلی استفاده می‌شود.

قیمت بالابر صنعتی متحرک
قیمت بالابر صنعتی متحرک
_

عوامل موثر در قیمت بالابر صنعتی

لیفت صنعتی محصولی نسبتا پیچیده و گران است. به‌طورکلی، قیمت بالابر صنعتی متحرک از انواع ثابت کمتر است. اصلی‌ترین عامل موثر در قیمت این محصول موارد زیر هستند:

 • قیمت فولاد و دیگر فلزات پرکاربرد در ساخت بالابر صنعتی و درجه کیفیت آنها
 • اندازه‌ی بالابر
 • تحمل وزن بالابر
 • امکانات بالابر مانند تعداد ایست‌ها و عملکرد‌های خودکار
 • مکانیزم حرکتی جک بالابر
 • خودکششی، دستی یا قابل یدک بودن بالابر
_

خرید بالابر صنعتی با برند پاناتین پارس

همانطورکه تاکنون نیز احتمالا متوجه شده‌اید، خرید بالابر صنعتی نیازمند توجه به معیار‌های کیفی متعددی است. محصول موردنظر شما باید دارای ویژگی‌های زیر باشد:

 • طول عمر بالا
 • نگهداری آسان
 • طراحی مناسب با نیاز‌ها و محدودیت‌های محیط صنعتی
 • نصب و راه‌اندازی آسان با حداقل نیاز به تخریب
 • سهولت در کاربری
 • برخورداری از تجهیزات و امکانات حرکتی پیشرفته
 • ایمنی بالا و برخورداری از آخرین استاندارد‌های ایمنی و سیستم‌های هشداردهنده و بازدارنده

در کنار کیفیت، مسئله قیمت بالابر صنعتی متحرک یا ثابت نیز مطرح است. شرکت پاناتین پارس، تلاش کرده است در طراحی، تولید و فروش محصولات خود، تمامی این دغدغه‌ها را درنظر بگیرد. این شرکت با تامین قطعات محصولاتش از برند‌های تراز اول اروپایی و کسب تاییدیه‌ها و استاندارد‌های لازم، کیفیت و ایمنی انواع بالابر صنعتی خود را تضمین می‌کند.

خدمات پس از فروش گسترده، ارائه‌ی مشاوره رایگان، طراحی اختصاصی و تولید و نصب سریع از دیگر مزایای خرید بالابر صنعتی از پاناتین پارس هستند. برای این منظور می‌توانید از طریق تماس تلفنی، ارسال ایمیل یا پیام در اپلیکیشن‌های واتس‌اپ و تلگرام یا ارسال فرم اینترنتی در همین وب‌سایت، سفارش خود را ثبت نمایید.

برای درخواست مشاوره با ما در ارتباط باشید.

0/5 (0 نظر)